Lekarz działalność gospodarcza krok po kroku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Anna Orłowska

Anna Orłowska

Radca prawny

Coraz więcej lekarzy decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, co otwiera przed nimi nowe perspektywy zarówno zawodowe, jak i finansowe. Przejście z tradycyjnego modelu do indywidualnej praktyki lekarskiej wymaga jednak świadomego podejścia i zrozumienia procesów związanych z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przybliżamy temat lekarz działalność gospodarcza krok po kroku.

 

Czy lekarz musi mieć działalność gospodarczą?

Lekarze w Polsce mają różne możliwości zatrudnienia. Modele pracy obejmują:

 

  • pracę na umowę o pracę – wielu lekarzy pracuje jako pracownicy szpitali, przychodni czy innych placówek medycznych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony,
  • umowa zlecenie lub umowa o dzieło – lekarze mogą także pracować na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej,
  • działalność gospodarcza (indywidualna praktyka lekarska) – niektórzy lekarze decydują się na prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej, co wiąże się z założeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku muszą spełnić wymogi formalne i prawne związane z rejestracją firmy oraz płacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

 

Wybór między powyższymi opcjami zależy od preferencji lekarza, rodzaju wykonywanej praktyki, a także od umowy, jaką uda mu się wynegocjować z pracodawcą. Warto zauważyć, że sytuacja prawna może się szybko zmieniać, dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się z prawnikiem dla lekarza, aby odpowiednio zgłębić temat indywidualnej praktyki lekarskiej. Zatem przejdźmy do omówienia – lekarz działalność gospodarcza krok po kroku.

Sprawdź także, jak zdobyć kontrakt z NFZ.

 

Czym jest indywidualna praktyka lekarska?

Omawiana indywidualna praktyka lekarska to forma wykonywania zawodu lekarza, w ramach której lekarz prowadzi własną niezależną praktykę medyczną. Jest to rodzaj prywatnej praktyki, w której lekarz samodzielnie zarządza swoim gabinetem lub kliniką, oferującą pacjentom usługi medyczne.

Indywidualna praktyka lekarska może przybierać różne formy, w zależności od specjalizacji lekarza i preferencji pacjentów. Może być to niewielki gabinet specjalistyczny czy większa klinika oferująca różnorodne usługi medyczne. Ważne jest, aby lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską miał świadomość zarówno aspektów medycznych, jak i biznesowych, aby skutecznie zarządzać praktyką i zapewnić wysoką jakość opieki swoim pacjentom.

 

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą lekarz?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez lekarza w Polsce obejmuje kilka kluczowych kroków.

KROK 1: Wybór formy prawnej działalności i jej rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

 

KROK 2: Zgłoszenie działalności do ZUS-u w celu uregulowania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

 

KROK 3: Założenie osobistego rachunku bankowego dla działalności gospodarczej i prowadzenie ewidencji podatkowej, czyli rejestrowanie przychodów i kosztów związanych z praktyką lekarską.

 

KROK 4: Zdobycie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla lekarzy.

 

KROK 5: Wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

 

Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej jako lekarz musisz pamiętać o terminach składania deklaracji podatkowych i opłacaniu składek ZUS. Proces przejścia na indywidualną praktykę lekarską może być skomplikowany, dlatego zalecamy skorzystanie z pomocy radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy i prawie medycznym, aby uniknąć ewentualnych błędów.

 

Ile trwa założenie jednoosobowej praktyki lekarskiej?

W Polsce czas potrzebny na założenie jednoosobowej praktyki lekarskiej trwa do 30 dni od daty złożenia dokumentów. Jednak wciąż należy pamiętać, że dokładny czas różni się w zależności od okoliczności, tempa pracy instytucji odpowiedzialnych za rejestrację, a także tego, jak szybko zostaną dostarczone wymagane dokumenty. W przypadku nierozpatrzenia wniosku w ciągu 40 dni, możliwe jest rozpoczęcie udzielania świadczeń po poinformowaniu Okręgowej Izby Lekarskiej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat – lekarz działalność gospodarcza krok po kroku zalecamy skontaktowanie się z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na Państwa wszystkie pytania.

Poznaj kwestie prawne stwierdzenia zgonu przez lekarza.

Zapisz się na newsletter i odbierz Ebook

„Jak zabezpieczyć rodzinę i majątek, czyli 6 powodów żeby przekształcić firmę w spółkę”

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz naszą Politykę Prywatności.