Decyzja o przekształceniu w spółkę z o.o. podjęta? Zastanawiasz się: Po co mi zgoda małżonka na przekształcenie mojej firmy?
Sprawdź, w jakiej sytuacji potrzebna będzie zgoda Twojego męża / żony na przekształcenie w spółkę z o.o.
Jeżeli Twoja firma została zarejestrowana przed zawarciem związku małżeńskiego albo po ustanowieniu rozdzielności majątkowej – już w trakcie trwania małżeństwa możesz nie czytać dalej – zgoda Twojego męża lub żony nie jest potrzebna do przekształcenia firmy jednoosobowej w spółkę z o.o.
Jeśli jednak Twoja firma została zarejestrowana już w trakcie trwania małżeństwa i w ramach małżeńskiej wspólności*, to zgoda małżonka jest niezbędna, aby przekształcenie było skuteczne.
Wynika to przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego** – zgoda małżonka jest wymagana dla czynności prawnej prowadzącej do zbycia m.in. przedsiębiorstwa, nieruchomości czy użytkowania wieczystego.
Oczywiście, bardziej dociekliwi mogą się zastanawiać, czy to przekształcenie to faktycznie „zbycie”, którego dotyczą przepisy, skoro nie ma formalnego przeniesienia własności a tylko zmiana formy prawnej firmy?
Zdaniem polskich sądów – owszem, przekształcenie należy tak właśnie traktować.
Dlaczego o tym piszę? Bo jeśli zgoda małżonka powinna być udzielona, a nie została, to całe przekształcenie jest nieważne. Takie oświadczenie o przekształceniu jest czynnością jednostronną – zatem zgoda małżonka nie może być udzielona później (tak jak choćby przy umowach). Musisz przyznać, że to bardzo poważna konsekwencja.
Pamiętaj również, że zgoda małżonka musi być wyrażona w tej samej formie, co czynność, na którą ten małżonek się zgadza – w przypadku przekształcenia to będzie forma aktu notarialnego.
Jako prawniczka przewiduję oczywiście najczarniejsze scenariusze związane z nieudzieleniem zgody przez małżonka przedsiębiorcy, który się przekształca. Odmowa wpisu przekształcenia przez KRS to tylko jeden z możliwych problemów.
Za najpoważniejszy problem braku zgody uważam zarzut nieważności przekształcenia jakiś czas po jego dokonaniu (np. przy podziale majątku przy rozwodzie…). Bo co z wykonanymi przez spółkę umowami, zarobionymi pieniędzmi i zatrudnionymi pracownikami?
Zostawiam Cię z tym pytaniem.
Jeśli chcesz uniknąć tej i podobnych pułapek przy przy przekształceniu firmy w spółkę skontaktuj się z nami. Zaplanujemy możliwie bezpiecznie cały proces.
*decydujecie o tym przy zawieraniu małżeństwa, można też ustanowić rozdzielność później – po ślubie
**dla dociekliwych – art. 37 § 1 pkt 1 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego