Jak sprawdzić, czy placówka ma kontrakt z NFZ – krok po kroku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Anna Orłowska

Anna Orłowska

Radca prawny

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług medycznych w danej placówce, warto sprawdzić, czy posiada ona kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Dzięki temu upewnisz się, że świadczenia są objęte finansowaniem publicznym, co może mieć istotne znaczenie dla Twojego portfela. Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci sprawdzić, czy placówka medyczna jest zarejestrowana w systemie NFZ.

 

Umowy z NFZ a kontrakty NFZ – czy się różnią?

Określenia „umowa” oraz „kontrakt” NFZ są używane zamiennie i oznaczają ten sam rodzaj relacji łączącej podmiot leczniczy z NFZ – zawsze chodzi o umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartą między świadczeniodawcą a NFZ. I jest to zasada, na podstawie której NFZ udziela finansowania, a która doznaje kilku wyjątków (np. poprzez finansowanie nadwykonań lub udzielanie pomocy medycznej w stanach nagłych).

 

NFZ informator o umowach – co to?

Narodowy Fundusz Zdrowia zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje o każdej zawartej umowie ze świadczeniodawcą (z placówką czy z lekarzem). Uwzględnia tam również rodzaj, liczbę i cenę zakupionych świadczeń oraz maksymalną kwotę zobowiązań Funduszu wobec świadczeniodawcy wynikającej ze wszystkich zawartych umów. Informator o umowach znajduje się pod adresem: www.nfz.gov.pl/o-nfz/informator-o-zawartych-umowach/.

 

Jak sprawdzić, czy placówka ma kontrakt z NFZ?

Najszybszym sposobem na ustalenie, czy podmiot ma kontrakt z NFZ jest skorzystanie z Informatora o umowach NFZ, czyli kontakt z NFZ, wybierając odpowiedni dla interesującej nas placówki oddział wojewódzki NFZ. Taką informację można również zasięgnąć telefonicznie w oddziale wojewódzkim NFZ lub w samej placówce, która ma obowiązek poinformować o zawartej umowie.

 

 

Jak sprawdzić, czy lekarz ma umowę z NFZ?

Już wiesz, jak sprawdzić, czy placówka ma kontrakt z NFZ. W Informatorze o umowach NFZ również można zdobyć informację, o tym, lekarz zawarł umowę z NFZ, a także ustalić telefonicznie w oddziale wojewódzkim NFZ (pytają o daną praktykę lekarską) oraz w interesującym nas gabinecie lekarskim. Co więcej, na pieczątce nagłówkowej praktyki lekarskiej powinien być numer umowy z NFZ zaczynający się od liter „NFZ”, po których następuje ciąg cyfr i liter.

 

Warto wspomnieć, że nie ma najmniejszego znaczenia, czy lekarz, który wystawił skierowanie do szpitala ma kontrakt z NFZ. To, czy lekarza wiąże umowa z NFZ ma jednak znaczenie przy wystawianiu skierowanie do przychodni specjalistycznej. Zobacz także, czym jest wewnętrzny system zarządzania jakością.

 

Czy przychodnia może odmówić wizyty na NFZ?

Przychodnia POZ, czyli działająca jako podstawowa opieka zdrowotna ma obowiązek rejestracji i przyjęcia pacjenta na wizycie lekarskiej w dniu zgłoszenia. Inny dzień przyjęcia powinien być ustalony z pacjentem. Co więcej, niedopuszczalne jest, aby to pracownik rejestracji decydował o przyjęciu pacjenta. Za każdym razem o przyjęciu pacjenta powinien zdecydować lekarz w oparciu o informacje o stanie zdrowia pacjenta.

 

Nieco inaczej wygląda kwestia wizyt w przychodniach specjalistycznych – tutaj również pacjent nie może zostać odesłany bez rejestracji lub bez wpisu na listę oczekujących / listę rezerwową. Natomiast terminy takich wizyt u specjalistów są często bardzo odległe – warto w tym przypadku weryfikować istniejące kolejki na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl. Z drugiej strony, zawsze wtedy, gdy nie możemy pojawić się na umówionej wizycie lekarskiej, należy termin odwoływać, dzięki temu, z terminu będzie mogła skorzystać inna osoba.

Przeczytaj również, jak założyć przychodnię lekarską.

Zapisz się na newsletter i odbierz Ebook

„Jak zabezpieczyć rodzinę i majątek, czyli 6 powodów żeby przekształcić firmę w spółkę”

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz naszą Politykę Prywatności.