Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Anna Orłowska

Anna Orłowska

Radca prawny

Z chwilą śmierci właściciela firmy nie tylko jego rodzina, ale także cała społeczność związana z firmą musi zmierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi kontynuacji jej działalności. Analiza aspektów prawnych, takich jak spadkowe uregulowania to nieodłączny element planowania dziedziczenia firmy. Kto jest pierwszy w kolejności do dziedziczenia firmy po śmierci właściciela?

 

Kto dziedziczy firmę po śmierci właściciela?

Dziedziczenie firmy zależy nie tylko od decyzji podjętych przez niego jeszcze za życia, ale także od rodzaju prowadzonej działalności. Inaczej dziedziczenie firmy po śmierci właściciela wygląda w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, a inaczej, jeśli mowa o spółce z o. o. Na czym polegają różnice?

 

Kto dziedziczy jednoosobową działalność gospodarczą?

Spadek jednoosobowej działalności gospodarczej jest regulowany przez Ustawę o zarządzie sukcesyjnym, co stanowi formę czasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci właściciela. Ta procedura umożliwia zachowanie ciągłości działalności firmy, zapewniając czas na podjęcie decyzji dotyczących jej przyszłości. W praktyce oznacza to, że firma może kontynuować funkcjonowanie, utrzymując pracowników, numer NIP oraz kontynuując rozliczenia podatkowe zgodnie z zezwoleniami uzyskanymi przez właściciela za życia.

W celu skorzystania z tej możliwości właściciel przedsiębiorstwa musi mianować zarząd sukcesyjny i dokonać stosownego wpisu w CEIDG. W sytuacji, gdy to nie zostanie zrealizowane przed śmiercią przedsiębiorcy, taką opcję uzyskania zarządu sukcesyjnego mają osoby, które odziedziczyły udziały w firmie w spadku w wysokości większej niż 85%, małżonek zmarłego przedsiębiorcy lub osoba, która przyjęła zapis windykacyjny. Należy jednak pamiętać, że te formalności powinny zostać załatwione w ciągu dwóch miesięcy od daty zgonu przedsiębiorcy.

Co w przypadku, kiedy chcemy pozbyć się odziedziczonej firmy? Przeczytaj nasz artykuł, jak sprzedać firmę.

 

Kto dziedziczy spółkę z o. o.?

Inaczej dziedziczenie firmy po śmierci właściciela wygląda w przypadku spółki z o. o. Udziały w spółce stają się integralną częścią masy spadkowej, co oznacza, że są one dziedziczne, umożliwiając spadkobiercom przejęcie miejsca zmarłego wspólnika. W przypadku braku testamentu ustalającego dziedziczenie spadkobierca zostanie wyznaczony zgodnie z postanowieniami Kodeksu cywilnego.

Warto zaznaczyć, że spadkobierca zyskuje pełne prawo do decydowania o swoich udziałach dopiero po poinformowaniu spółki o swoim statusie oraz posiadaniu odpowiednich dokumentów, takich jak postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub oficjalny akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza w obecności pozostałych spadkobierców. Złożenie formalności w spółce i posiadanie ważnych dokumentów są kluczowe dla spadkobiercy, aby móc efektywnie zarządzać dziedziczonymi udziałami w spółce z o.o.

 

Co z majątkiem firmy po śmierci właściciela?

Los majątku firmy po śmierci właściciela zależy od kilku czynników, takich jak struktura prawna firmy, testament czy obowiązujące przepisy prawa. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki z o. o. majątek firmy może przejść na spadkobierców. Nie dotyczy to jednak pozwoleń, koncesji, numerów ewidencyjnych czy zwolnień.

Dowiedz się więcej na temat restrukturyzacji firm i spółek.

 

Jak długo może działać firma w spadku?

Zarząd sukcesyjny ma możliwość prowadzenia firmy po śmierci właściciela przez okres standardowy wynoszący 2 lata, a istnieje opcja wydłużenia tego okresu do maksymalnie 5 lat. Niemniej jednak, z różnych powodów, istnieje możliwość, że zarząd sukcesyjny zakończy swoją działalność wcześniej. Oto sytuacje, w których może to nastąpić:

 

  • W ciągu 2 miesięcy od śmierci właściciela, jeśli spadek nie został przyjęty.
  • Jeśli jedyny spadkobierca lub zapisobiorca windykacyjny nabył firmę w spadku.
  • W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy.
  • Po dokonaniu podziału przedsiębiorstwa w ramach spadku.
  • W ciągu miesiąca od wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z CEIDG, jeśli w tym czasie nie został powołany następny zarządca.
  • Gdy jedna osoba nabyła całe przedsiębiorstwo w ramach spadku.

 

Masz wątpliwości odnośnie dziedziczenia firmy? Skontaktuj się z nami.

Zapisz się na newsletter i odbierz Ebook

„Jak zabezpieczyć rodzinę i majątek, czyli 6 powodów żeby przekształcić firmę w spółkę”

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz naszą Politykę Prywatności.