Zastanawiasz się pewnie, „jaki związek ma forma mojej działalności gospodarczej z bezpieczeństwem mojej rodziny”?
Otóż ma. I to OGROMNY.
Na pewno wiesz, że forma, w jakiej prowadzisz działalność gospodarczą ma wpływ na zakres Twojej odpowiedzialności za długi firmowe. A ta odpowiedzialność ma przecież bezpośredni wpływ na sytuację (i dobrostan) Twojej rodziny – poczucie bezpieczeństwa i pewność, że majątek, z którego korzystają członkowie Twojej rodziny będzie zachowany nienaruszony bez względu na to, co stanie się z Twoją firmą.
W jednoosobowej działalności gospodarczej (czyli JDG) odpowiadasz bez ograniczenia za zobowiązania, które powstały w tej działalności, czyli m.in. niezapłacone faktury czy zaległe podatki. To oznacza, że jeśli Twój kontrahent pozwie Cię, a następnie skieruje wniosek egzekucyjny do komornika to ten komornik będzie mógł zająć i sprzedać Twoje mieszkanie i samochód. A to przecież Twój majątek prywatny.
Podobne reguły obowiązują przy zadłużeniu w spółce cywilnej.
W spółce osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej) odpowiedzialność wspólników (za wyjątkiem komandytariuszy) jest również nieograniczona, tzn. może obejmować zarówno majątek firmowy jak i prywatny wspólników. Różnica w stosunku do JDG jest taka, że ta odpowiedzialność wspólników ma charakter subsydiarny czyli pomocniczy względem spółki – dopiero jeśli egzekucja względem spółki okaże się bezskuteczna może zwrócić się o zapłatę do wspólników.
W spółce z o.o. wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki. KROPKA. Czyli możesz czuć się bezpiecznie, nawet jeśli Twój biznes nie wypalił.
Jeżeli rozważasz przekształcenie swojej firmy, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci, jaka opcja przekształcenia jest dla Ciebie najlepsza.
Zachęcam Cię również do zapisania się na nasz newsletter – piszemy tylko w ważnych sprawach. Serio.